Mai cikkünkben bemutatjuk, hogy használd a pirográfot.
A pirográfia szó szerint tűzírást jelent, és egy olyan művészeti ágat jelöl, amelyben fára, vagy más, hagyományos anyagokra - például állati bőrre - égetéssel visznek fel ábrákat. Világos színű, kemény fára, mint például a bükk, a nyírfa, vagy a szikomorfa remek, kontrasztos képek készíthetők. Más fák, mint a répafenyő, vagy a tölgy szintén megfelelőek ehhez a technikához.
Az idők kezdete óta égetnek az emberek fára mintákat. Természetesen ez az eljárás is sokat fejlődött a történelem során. Egy melbournei építész, Alfred Smart a XIX. század végén észrevette, hogy vízbázisú festékeket hőhatás segítségével egy platinatoll formájú eszközzel fel lehet vinni fára. A XX. század elejére az elektromos pirográf kifejlesztése egy újabb mérföldkő volt a faégetés terén. Számos országban, mint például Magyarországon, Romániában, vagy Argentínában a tradicionális népművészet részévé vált a pirográfia. (forrás: Wikipedia)
Ma egy konkrét példán keresztül fogjuk bemutatni a pirográfia alapjait.
Kellékek:
- elektromos pirográf,
- ceruza, radír,
- rétegelt fa lemez (pl. bükk)
Ehhez a feladatoz szinte bármilyen vastagságú fát választhatsz, mi 6 milliméterest használtunk. Itt bizony szükség lesz jó rajztudásra is, mivel az ábrát neked kell ceruzával felvázolni. Keress az interneten egy olyan képet, amit szépen meg tudsz rajzolni, és szívesen beleégetnél a fába. Ha gyerekeknek készítesz ajándékot, választhatsz képregényhőst is. Ahogy a fotókon látszik, a feleségem engem például egy Batman-nel lepett meg...
Tipp: mielőtt elkezded a mintát beleégetni a fába, mindenképp gyakorolj kisebb maradék darabokon! Rá kell érezni a pirográf használatára, és mint minden másnál itt is fontos a gyakorlás.
Ha kész vagy a rajzzal, tegyél bele egy vékonyabb hegyet a pirográfba! A mi eszközünk mellé 7 darab író- és rajzhegy, valamint 7 különböző mintájú pecsétnyomó járt tartozékként.
Ezután tedd a tartójába a készüléket, és helyezd áram alá, hogy felmelegedjen! A vékony heggyel kezd el "átrajzolni" a korábban ceruzával felvitt vonalakat! Nehéz lenne leírni, pontosan hogy csináld, milyen sebességgel haladj, mert erre Te fogsz ráérezni. Nyilvánvaló, hogy maga a fa fajtája is befolyásoló tényező. Ha valahol jobban elidőzöl, ott mélyebbre megy a hegy, és erősebben megég a fa is.
Ha a fő vonalakkal elkészültél, hagyd kihűlni a pirográfot, majd cseréld ki a hegyet egy vastagabbra! Ezzel fogod a tónusokat beégetni.
A munka végeztével hasonló eredményt kell kapnod. Ha nem sikerül elsőre, ne csüggedj! Ne feledd: gyakorlat teszi a, mestert... fáradttá.
És most következzen néhány beállított fotó az eszközről és a kész munkáról, pár stílusos kiegészítővel!
Ha további kérdéseid lennének a pirográf használatával kapcsolatban, csatlakozz Facebook csoportunkhoz, ahol a többiekkel együtt körüljárjuk a témát. Kellemes időtöltést kívánunk!
Következzen még pár 5let a Pinterest.com oldalról kedvcsinálónak:
Próbáljátok ki a fenti ötletet, és ha tetszett, kövessétek Facebook oldalunkat, vagy, ha további segítségre van szükségetek, csatlakozzatok Facebook csoportunkhoz. Ha kedvetek tartja, fotózzátok le a saját alkotásotokat, és töltsétek fel az Instagram-ra #5lettar címkével. További frappáns ötletekért nézzétek meg Pinterest oldalunkat!
Szerző: Fawlty
Kivitelező: Etta